Spawanie TIG

Metodą, która pozwala na uzyskanie spoin najwyższej jakości przy wszelkiego rodzaju stali, metali nieżelaznych oraz aluminium i jego stopów, jest spawanie TIG. Polega ono na wytwarzaniu łuku elektrycznego przy wykorzystaniu nietopliwej elektrody wolframowej, a także osłony z gazu obojętnego.

Przy łączeniu materiałów tym sposobem nie jest konieczne wykorzystanie materiału dodatkowego, dzięki czemu budowa urządzeń przeznaczonych do spajania tego typu różni się od półautomatów wykorzystywanych przy innych metodach.

Ponieważ stosowany przez nas argon, który stanowi osłonę spajanego miejsca, nie wpływa na sam proces łączenia materiału, tworzone spoiny są bardzo wysokiej jakości i nie posiadają wad.

Do zalet spawania TIG należy uniwersalność tej metody, pozwalająca na łączenie wszystkich metalów oraz stopów w dowolnej pozycji. Jest to także sposób najlepiej sprawdzający się przy materiałach cienkich, o grubości poniżej 1 mm. Nie występuje również rozprysk ciekłego metalu, który zdarza się przy metodzie MIG/MAG.

Przy procesie spajania elektrodą wolframową wykorzystuje się prąd stały lub przemienny, co daje możliwość łączenia różnego typu materiałów. Natężenie prądu zależy od wymagań i typu materiału, dlatego jest ustawiane przez fachowca na urządzeniu. Jego wysokość odpowiada za głębokość wtopienia, a także szerokość spoiny. Wykorzystywane przy pracy spoiwo to najczęściej drut, pałeczka lub taśma o odpowiedniej średnicy i długości.